EUROLEAGUE

Διαστημικός!

Νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Μπασκόνια με 92-62 πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση!

Με εκπληκτική εμφάνιση ο Ολυμπιακός συνέτριψε εύκολα την Μπασκόνια σε ένα ματς που πριν από το τζάμπολ έμοιαζε δύσκολο για τους ερυθρόλευκους. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήθελε την νίκη που θα τον εδραιώσει στην πρώτη 4άδα και θα του έδινε μια απόσταση ασφαλείας απέναντι στους πάρα πολύ καλούς για φέτος Ισπανούς. Τελικά οι Πειραιώτες νίκησαν πολύ πιο εύκολα απ’ότι πίστευαν όλοι, τόσο η ομάδα όσο και ο κόσμος. Μπορεί η ήττα από τον Παναθηναϊκό να πόνεσε τους ερυθρόλευκους αλλά δεν έδειξε να τους επηρεάζει. Η φετινή ομάδα δείχνει ότι δεν πτοείτε εύκολα και ότι είναι πάνω απ’όλα ΟΜΑΔΑ. Και με τέτοιες εμφανίσεις το Final Four φαντάζει να βρίσκεται κοντά.

Για 5 λεπτά άντεξε η Μπασκόνια στον αγώνα. Μέχρι δηλαδή να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 11-13. Κάπου εκεί ο κακός Ολυμπιακός αμυντικά άρχισε να παίρνει μπρος και δείχνει το καλό του πρόσωπο. Έτσι μετά από ένα σερί 7-0 στο 9’ ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει και επιθετικά στροφές και να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας. Τέλος πρώτης περιόδου 24-17. Η συνέχεια ήταν φανταστική με τον Ολυμπιακό να παίζει εκπληκτική άμυνα και να σκοράρει ακατάπαυστα. Οι Ισπανοί έδειχναν να τα έχουν χαμένα και να μην μπορούν να αντιδράσουν. Με τους Ουότερς και Γκριν στο παρκέ ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά στο +24 (48-24)! Σκορ ημιχρόνου 50-28 με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βλέπει ότι έχει πάρει σκορ και από τους 10 παίχτες που είχε χρησιμοποιήσει μέχρι εκείνη την στιγμή.

Με το πόδι στο γκάζι επέστρεψαν στο παρκέ οι ερυθρόλευκοι για το δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε με τον Σπανούλη και τον Παπανικολάου να φτάνουν την διαφορά στο +33 (76-43)! Η Μπασκόνια προσπάθησε με ένα σερί 11-0 στην τελευταία περίοδο να μαζέψει λίγο το σκορ αλλά η επιστροφή, του φορμαρισμένου το τελευταίο διάστημα, Μάντζαρη ήταν αρκετή για να ανακόψει την όποια προσπάθεια των Ισπανών για να μειώσουν κι’άλλο το σκορ. Τελικό σκορ της αναμέτρησης 92-62!

Την τέλεια εμφάνιση πραγματοποίησαν σήμερα οι ερυθρόλευκοι, με τον Σφαιρόπουλο να βλέπει όλους τους παίχτες του, και τους 12, να σκοράρουν και να τρέχουν σε άμυνα και επίθεση χωρίς σταματημό.

Μεγάλη εντύπωση μας έκανε πως οι Ισπανοί ενώ φέτος έχουν δείξει ότι μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα, να χάσουν με κάτω τα χέρια σήμερα σε ένα ματς που αν μη τι άλλο το ήθελαν να για κυνηγήσουν και αυτοί το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

Ολυμπιακός: Γκριν 11, Μπιρτς 9(7ρ), Γιανγκ 7(5ρ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12(2τρ, 7ασ), Γουότερς 2(5ασ), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3(4ρ), Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12(2τρ, 7ρ), Μάντζαρης 10(2), Λοτζέσκι 8(1)

Μπασκόνια: Λάρκιν 12(3/11δ, 6/6β), Μπαρνιάνι 2(1/5δ), Βόιγκτμαν 3(8ρ), Χάνγκα 11(8ρ), Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9(1/4τρ), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ (5ρ), Τιλί 7(1), Μπάντιντζερ 8, Λουζ 5