ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Φιλική νίκη για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε σήμερα το μεσημέρι στο δημοτικό στάδιο Σερρών απέναντι στον Πανσερραϊκό με βασικό σκοπό να κρατήσει σε εγρήγορση τους ποδοσφαιριστές του για τον ερχόμενο ευρωπαϊκό αγώνα με αντίπαλο την Φιορεντίνα στο Αρτέμιο Φράνκι (Πέμπτη 24/11 στις 20:00).

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς κατάφερε να κερδίσει με σκορ 3 – 0, οι σκόρερ για την ομάδα ήταν ο Πέλκας, ο Περέυρα και ο Τιάμ. Ο Πέλκας με αυτό το γκολ κάνει μια καλή επανεκκίνηση έπειτα από τον τραυματισμό του, ο Περέυρα επιβεβαιώνει την ποιότητα του και βάζει βασική υποψηφιότητα για την εντεκάδα στο Europa League, ενώ ο Τιάμ σκόραρε το παρθενικό του γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ, έστω και σε φιλικό επίπεδο.

Στον αγώνα ο ΠΑΟΚ παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στα δύο ημίχρονα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπρκιτς, Γιαννούλη, Τζαβέλλα, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Πέλκα, Ροντρίγκες, Κάμπος, Κουλούρη βασικούς. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός αλλά κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ από την κεφαλιά του Πέλκα έπειτα από σέντρα του Λέο Μάτος. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τρεις αλλαγές (Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Περέιρα αντί των Κάνιας, Πέλκα και Κουλούρη) η ομάδα ανέβασε ρυθμούς με αποτέλεσμα να πετύχει ένα όμορφο γκολ έπειτα από ατομική προσπάθεια του Φακούντο Περέυρα. Στη συνέχεια ακολούθησαν 7 αλλαγές (Χαρίσης, Κοροβέσης, Τιάμ, Κίτσιου, Μαλεζάς και Πούγγουρας) η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε σε υψηλούς ρυθμούς απόδοσης και έτσι ο Τιάμ μετουσίωσε σε γκολ την καλή πάσα του Κίτσιου 11 λεπτά μόλις μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Αρκετά τα χρήσιμα συμπεράσματα για τον προπονητή του ΠΑΟΚ ενόψει του δύσκολου αγώνα με αντίπαλο την Φιορεντίνα.