Στον δρόμο για την επιστροφή της στην κορυφή της Ευρώπης, η Βασίλισσα αναδείχθηκε ίσοπαλη με το Στρασβούργο στους 83 πόντους και «τσέκαρε» το εισιτήριό της για το FINAL 4 του Basketball Champions League !

Ψυχομένοι στο τέλος οι παίκτες της ΑΕΚ, με τον Αρχηγό να εκτελεί με δύο τριποντάρες τους Γάλλους και τον Γκριν να παραμένει ψύχραιμος την κρίσιμη στιγμή, η Βασίλισσα πανηγύρισα έξαλλα με τον κόσμο της την τεράστια αυτή επιτυχία !

Το φίλμ του αγώνα

Τους Γκριν, Λαρετζάκη, Χάρις, Τζέιμς και Χάντερ επέλεξε στο αρχικό σχήμα ο Ντράγκαν Σάκοτα.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο Rhenus Sport, με αιχμή του δόρατος τον Χάντερ, ο οποίος εντυπωσίασε έχοντας 8 πόντους με απόλυτη ευστοχία εντός παιδιάς. Ο Μάνι Χάρις με τρίποντο «εγραψε το double σκορ, 7-14 όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν με τον Λαμπεϊρί να ευστοχεί δύο φορές από το τρίποντο και και μία από μακρινό δίποντο.Η πρώτη περιόδος έκλεισε στο 16-20 υπέρ της Βασίλισσας.

Ο Ξανθόπουλος θα «πυροβολήσει» από το τρίποντο για το +6 (17-23), όμως η ΑΕΚ δεν έδειχνε την ανάλογη δύναμη εντός της αντίπαλης ρακέτας από την είσοδο του Μαυροειδή και έπειτα. Οι Πάντερ και Σάκοτα αστόχησαν σε διαδοχικές μακρινές προσπάθειες για σουτ αλλά ο Μαυροειδής έδωσε ανάσα με κοντινό χουκ (21-25), όμως αποσύρθηκε στο επόμενο λεπτό χρεωμένος με 2 φάουλ.

Οι Γάλλοι με την απουσία του Χάντερ κυριαρχούσαν στην ρακέτα της ΑΕΚ και επιθετικά την ανάγκαζαν σε συνεχόμενα μακρινά εξαναγκασμένα σουτ με Πάντερ και Βασιλόπουλο. Η ψυχολογία είχε γυρίσει για τους γηπεδούχους και ο Λόγκαν με τρίποντο έστειλε την Στρασμπούργκ στο +5 όμως Χάρις μείωσε άμεσα με lay up στο 32-29. Ο Πάντερ με γκολ φάουλ εκτός ισορροπίας γράφει το 33-32, ο Μπίλαν θα «χτυπήσει» ξανά κοντά στο καλάθι όμως ο Σάκοτα μειώνει εκ νέου για το 35-34 και ο Χάρις ολοκληρώνει το ημίχρονο με φοβερό τρίποντο για το 35-37 και την επιστροφή της ΑΕΚ στο προβάδισμα !

Στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Γκριν θα κερδίσει την άμυνα των Γάλλων στην πρώτη επίθεση του ημιχρόνου, ο Μπίλαν θα μειώσει όμως ο Χάρις θα σκοράρει εκ νέου για το +4 (37-41). Ο Μπίλαν πήρε το 3ο φάουλ του Χάντερ, μείωσε από τις βολές στους δύο πόντους και στην επόμενη άμυνα κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Αμερικανό της ΑΕΚ ο οποίος ήταν έξω φρενών από την προηγούμενη φάση !

Ο Μποστ με μακρινό τρίποντο δίνει προβάδισμα 45-43 στους Γάλλους, ο Λαρετζάκης θα ισοφαρίσει όμως ο Τζέιμς θα υποπέσει σε αχρείαστο φάουλ και θα αστοχήσει μετέπειτα σε τρίποντο δίνοντας έξτρα επίθεση στην Στρασμπούργκ. η οποία με τον Ράιτ πήγε το σκορ στο 49-45. Ο Μπόστ πάλι απο μακριά ευστοχεί σε αλλεπάλληλα τρίποντα στέλνοντας την ΑΕΚ στο -8 (55-47), αναγκάζοντας τον Σάκοτα να καλέσει άμεσα time out για ανασύνταξη. Ο Πάντερ θα κερδίσει εκ νέου γκολ φάουλ μειώνοντας στο 55-50 και δίνοντας βαθιά ανάσα στην Βασίλισσα ! Ο Σάκοτα θα μειώσει στους 3 όμως ο Λαμπεϊρί θα πετύχει γκολ φάουλ διαμορφώνοντας το 58-52 για να κλείσει τελικά η περίοδος στο +3 για τους Γάλλους (59-56) έπειτα από σουτ του Γκριν.

Στην 4η και καταληκτική περίοδο του αγώνα η ΑΕΚ επιχείρησε να μειώσει το ρυθμό και στα πρώτα δύο λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 2-2 (61-58) αναγκάζοντας τον Κολέ να καλέσει time out. Έπειτα από δυο συνεχόμενα άστοχα σουτ ο Γκριν αποσύρθηκε στον πάγκο καθώς οι Γάλλοι πλησιάσαν εκ νέου στους 4 πόντους.Ο Μαυροειδής χρεώθηκε με 4ο φάουλ, η ομάδα είχε χάσει την συνοχή της αμυντικά όμως ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με την εμπειρία του έβγαλε δύο υπεροπολύτιμες άμυνες και ο Πάντερ κέρδισε 2 βολές στις ευστόχησε για το 67-64. Ο Αργηγός βγήκε μπροστά στα δύσκολα, ευστόχησε σε δύο σερί  τρίποντες «βόμβες» και έφερε την ΑΕΚ στο -1 (71-70), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν εμφανώς το μομέντουμ του αγώνα !

Ο Λαμπεϊρί δίνει ανάσα με τρίποντο όμως ο Μάικ Γκριν θα μιλήσει την κρίσιμη στιγμή και με τρίποντο θα γράψει το 75-73. Ο Μποστ ευστοχεί σε lay up για το 77-74 και ο Λόγκαν έπειτα από λάθος του Πάντερ θα ευστοχήσει σε μακρινό τρίποντο για το 80-76, με τον Σάκοτα να καλεί time out. Ο Χάντερ θα εκτελέσει εύστοχα δύο βολές όμως ο Ράντολφ θα εκμεταλλευτεί την αργοπορεία της άμυνας της ΑΕΚ και θα ευστοχήσει σε τρίποντο για 83-78. Ο Γκριν μένοντας ψύχραιμος ευστοχεί στις βολές και η ΑΕΚ βγάζοντας την άμυνα πήρε την μεγάλη πρόκριση στους «4» του Basketball Champions League !