SUPER LEAGUE

Με την Ξάνθη η τύχη!

Την ήττα γνώρισε η ομάδα του ΠΑΣ απέναντι στην Ξάνθη στα Πηγάδια για την 11η εξ αναβολής αγωνιστική για την SuperLeague!

Σε μια αναμέτρηση που είχε τον ΠΑΣ να έχει την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες αλλά την Ξάνθη να είναι αυτή που σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Όπως είναι και ο Γιάννης Πετράκης στο τέλος του αγώνα, η συνολική προσπάθεια της ομάδας του ΠΑΣ είναι άδικη σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα ΑΛΛΑ όπως τόνισε στο ποδόσφαιρο παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη. Τύχη την οποία η ομάδα δεν είχε σήμερα ΑΛΛΑ είχε την προηγούμενη αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Από την άλλη ο Ράσβαν Λουτσέσκου μίλησε για, καθαρή νίκη και ότι η ομάδα δεν θα πρέπει να κοιτάει τον βαθμολογικό πίνακα αλλά το επόμενο ματς. Τέλος παραδέχθηκε ότι η βαθμολογική θέση δίνει αυτοπεποίθηση!

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα οι δυο ομάδες μπήκαν προσεκτικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΠΑΣ να προσπαθεί να βρει χώρους για να ανοίξει το σκορ. Ζάιρο, Μπουκουβάλας και Γιάκος έφτασαν κοντά αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Ζίβκοβιτς. Έτσι κόντρα στην ροή του αγώνα η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 22’ μετά από σέντρα του Μπαξεβανίδη από τα αριστερά και με την μπάλα να περνάει από τον Πασχαλάκη και να καταλήγει στον Σολτάνι που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει με κεφαλιά το 1-0. Αυτό το γκολ έφερε την ψυχρολουσία στους φιλοξενούμενους που δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να συνεχίσουν όπως άρχισαν. Εκμεταλευόμενη το αρχικό σοκ, η Ξάνθη θέλησε να ψάξει ένα δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το ματς αλλά ο Γιουνές έκανε κακό κοντρόλ στην πολύ καλή μπαλιά του Βασιλακάκη, το οποίο έδωσε την δυνατότητα στον Πασχαλάκη να προλάβει να βγει και να μπλοκάρει. Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Δυνατά μπήκαν οι Γιαννιώτες στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζάιρο να φτάνει μια ανάσα για να βρεθεί τε-α-τετ στον Ζίβκοβιτς αλλά ο Μπαξεβανίδης είχε άλλη άποψη που πρόλαβε τελευταία στιγμή τον παίχτη του ΠΑΣ. Η συνέχεια όμως είχε την Ξάνθη να μαζεύεται στην περιοχή της για να κρατήσει το σκορ και τον ΠΑΣ να ψάχνει να βρει χώρους αλλά μάταια. Ένα φάουλ του Γιάκου στο 70’ δεν ήταν αρκετό να απειλήσει τον Ζίβκοβιτς όπως και η κεφαλιά του Κόντε που πέρασε λίγο άουτ στο 78’. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν οι Γιαννιώτες ήταν στο 85’, όπου ο Ναδάλες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Ξάνθης αλλά το γυριστό που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Με την βοήθεια του Μιχαήλ, η Ξάνθη έφτασε στο 2-0 μετά από σουτ του Γιουνές με την μπάλα να κοντράρει στον Γιαννιώτη αμυντικό και να ‘πιάνει στον ύπνο’ τον ανήμπορο να αντιδράσει Πασχαλάκη. Αυτό το γκολ έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες του ΠΑΣ να κυνηγήσει κάτι από αυτό το ματς. Τελικό σκορ 2-0.

Αυτή η νίκη φέρνει (προς το παρόν) μόνη δεύτερη την Ξάνθη με 28 βαθμούς και τον ΠΑΣ να παραμένει στην Πέμπτη θέση με 22 βαθμούς.

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές (89′ Ράνος), Σολτάνι (83′ Λάζιτς), Λουσέρο, Χατζητερζόγλου (78′ Παπαγεωργίου), Βασιλακάκης, Φλίσκας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος (75′ Ναδάλες), Τζημόπουλος, Ζάιρο, Ακόστα, Κοζορώνης (64′ Βιντάλ), Κούτρης, Σκόνδρας, Μαμπουλού (76′ Κόντε).