ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ο ΠΑΟΚ ξαναχτυπάει

Για ακόμα μια φορά η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέδειξε ότι κόντρα στους δυνατούς αντιπάλους στην Ευρώπη τα καταφέρνει περίφημα. Ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στο γήπεδο έχοντας στο μυαλό του ένα πλάνο που το ακολούθησε πιστά. Οι κόντρα επιθέσεις είναι το δυνατό του στοιχείο, και το επιβεβαίωσε, εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά της Φιορεντίνα. Το 2-3 αντικατοπτριζει ένα ανοιχτό παιχνίδι ακόμα και αν η κατοχή ήταν συντριπτικά υπερ των γηπεδούχων. Τα δύο γκολ ήρθαν από παίχτες που είχαν αμφισβητηθεί το τελευταίο διάστημα(Κάμπος και Σάκχοφ). Η νίκη αυτή επαναφέρει τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι της πρόκρισης στους 32 του Europa League, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάγκ με 3-0 από την Σλόβαν Λίμπερετς οι πιθανότητες του αυξάνονται. Όμως η ομάδα οφείλει να παρουσιαστεί ακόμα πιο σοβαρή στον τελευταίο αγώνα των ομίλων.

Η ψυχολογία των παικτών τώρα βρίσκεται στο αποκορύφωμα της, έτσι οφείλει να εκμεταλλευτεί το γεγονός αυτό και να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και στον αγώνα της Τούμπας κόντρα στον Ατρόμητο την Δευτέρα. Με μια νίκη εκεί και σε περίπτωση που καταφέρει να πάει με θετικά αποτελέσματα μέχρι τον αγώνα με την Λίμπερετς θα θεμελιώσει την εμπιστοσύνη των οπαδών του, που χρόνια αναζητεί. Για να το καταφέρει αυτό πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος.

Στον αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Σάκχοφ έπειτα από απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Κάμπος. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Τζάλμα Κάμπος εκμεταλλευόμενος την καλή πάσα του Ροντρίγκες. Η Φιορεντίνα όμως κατάφερε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας τον αγώνα στο 50ο λεπτό με τα γκολ των Μπερναντέσκι (33ο λεπτό) και Μπαμπακάρ (50ο λεπτό). Στο 93ο λεπτό όμως ο Ροντρίγκες κατάφερε να σκοράρει ένα από τα σημαντικότερα γκολ στην καριέρα του με ένα πολύ καλό σουτ.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε τα γκολ του αγώνα

ΥΓ: Ο κόσμος του ΠΑΟΚ ηταν φανταστικός για ακόμα μια φορά, με την παρουσία 1800 πιστών φιλάθλων που ανταμείφθηκαν με μία βραδιά που δε θα ξεχάσουν ποτέ