Όχι έτσι ρε παιδιά…

Η ΑΕΚ παρά την αύρα της έδρας της και τον κόσμο που στάθηκε στο πλευρό της αυτή τη φορά, ηττήθηκε δίκαια με 88-98 από τη Νίμπουργκ και πλέον η πρόκριση απαιτεί ένα μπασκετικό «θαύμα» στην Τσεχία την επόμενη εβδομάδα.

Δικαίως ήρθε η ήττα για την ομάδα καθώς ουδέποτε έπαιξε άμυνα και τιμωρήθηκε από το σωστό διάβασμα των Τσέχων στην επίθεση που χτυπούσαν αλύπητα με κάθε τρόπο.

Ο αγώνας

Ο Ντράγκαν Σάκοτα επέλεξε στην βασική 5αδα τους Γκριν, Λαρετζάκη, Χάρις, Τζέιμς και στο «5» τον Χάντερ.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ που πέτυχε σερί 5-0 με τους Χάντερ και Τζέιμς, ενώ ο πρώτος απάντησε στο πρώτο καλάθι των Τσέχων για το 7-2. Ο Λαρετζάκης με εύστοχο τρίποντο έκανε 10-2 αναγκάζοντας τον τεχνικό της Νίμπουργκ να καλέσει άμεσα time out. Παρά την αστοχία τους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στο 12-10 και ο «Λάρυ» θα υποπέσει σε επιθετικό φάουλ δίνοντας στους Τσέχους την δυνατότητα να ισοφαρίσουν. Ο Ντράγκαν Σάκοτα βλέποντας την ομάδα να «κολλάει» κάλεσε time out. Η εικόνα της Βασίλισσας δεν βελτιώθηκε, ο Ντέιβις από τη γωνία γράφει το 13-16 για να πάρει την σκυτάλη ο Μπόχατσικ που θα σημειώσει 2 συνεχόμενα καλάθια για το 13-20. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-21.

Με εμφανή τη νευρικότητα στο παιχνίδι της, ο Σάκοτα πέρασε τον Ξανθόπουλο στον άσο και τον Βασιλόπουλο στο «3». Ο Ρέι θα πετύχει μακρινό τρίποντο μπροστά στον Χάρις και το σκορ θα εκτοξευτεί στο +10 και έπειτα στο +12 (14-26).Η ΑΕΚ θα βρει σκορ μετά από 3 ολόκληρα λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Πάντερ να καρδίζει γκολ φάουλ και να ευστοχεί για το 17-28.Ο Λόρενς θα πετύχει άλλο ένα μακρινό τρίποντο για το 18-31 και ο Χάρις θα μειώσει με εύστοχο δίποντο. Εκ νέου γκολ φάουλ από τον Μπόχατσικ για το 21-35.Τα τρίποντα των Τσέχων «πληγώναν» συνεχώς την Βασίλισσα η οποία σκόραρε σχεδόν μόνο από τις βολές (9/15 έως εκείνη τη στιγμή). Ο Ρέι σκόραρε κατά βούληση εκτοξεύοντας την διαφορά στο 24-42.Η διαφορά «φλέρταρε» με τους 20 και ο Γκριν θα μειώσε σε 30-46 με τρίποντο το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο των Τσέχων, ο Γκριν θα απαντήσει με ένα προσωπικό σερί 5 πόντων για το 35-48 και η εξέδρα «ζεστάθηκε» αρκετά. Η Νίμπουργκ θα σπαταλήσει δύο βολές και στην συνέχεια οι διαιτητές θα χρεώσουν τον Τζέιμς λανθασμένα με επιθετικό φάουλ. Ο Χάρις θα ευστοχήσει σε τρίποντο όμως ο Λόρενς θα απαντήσει άμεσα για το 38-52. Ο Τζέιμς και ο Γκριν θα ροκανίσουν την διαφορά στους 10 και ο κόσμος πλέον μπήκε για τα καλά στην «εξίσωση» του αγώνα. Ο Χάντερ θα καρφώσει εντυπωσιακά όμως ο Μπόχατζικ πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο για να απαντήσει άμεσα ο Χάρις με γκολ φάουλ για το 47-58. Χωρίς έλεος «πυροβολούσαν» από τα 6.75 οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν νέο τρίποντο όμως ο Τζέιμς θα μειώσει σε 49-61. Ο Ρέι έκανε οτι ήθελε μέσα στο παρκέ και παρά το τρίποντο του Χάρις και το εκ νέου γκολ φάουλ του Πάντερ η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (57-69, σκορ περιόδου).

Η έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΕΚ να μειώνει στους 10 όμως ο Ντέιβις θα επαναφέρει με δύο σερί τρίποντα στο +16 και πλέον η Βασίλισσα με την πλάτη στο τοίχο έπρεπε να περισώσει οτι μπορούσε.Ο Μπόχατζικ θα αποβληθεί στο 33′ με 5 φάουλ και ο Τζέιμς θα ευστοχήσει σε δίποντο (61-75).Η αδυναμία της ΑΕΚ να αμυνθεί έφερε τη Νίμπουργκ στους 80 πόντους από το 34ο λεπτό της αναμέτρησης όμως επιθετικά η Βασίλισσα έδειχνε σε καλύτερη κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο. Οι βολές και τα φάουλ των Τσέχων κρατούσαν την Βασίλισσα στις παρυφές των 10 πόντων όμως η ευστοχία των φιλοξενουμένων δεν επέτρεπαν την περαιτέρω μείωση. Ο Χρούμπαν αποβλήθηκε 4 λεπτά πριν το τέλος με το σκορ στο 71-82. Η διαφορά θα πέσει επιτέλους κάτω από τους 10 με Lay up του Γκριν και ο Ρέι θα κάνει λάθος δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει στους 7 με κάρφωμα του Τζέιμς.Η διαφορά επανήλθε γρήγορα στο +12, ο Πάντερ θα πετύχει εντυπωσιακό τρίποντο και φάουλ ευστοχώντας και στην συμπληρωματική βολή (81-91). Ο Ρέι θα πετύχει τρίποντο και ο Σάκοτα θα απαντήσει (84-94), όμως ο ρυθμός δεν ευνοούσε την ΑΕΚ.

Το τελικό σκορ ήταν στο 88-98 με το έργο της Βασίλισσας πλέον να καθιστάται εξαιρειτκά δύσκολο.