ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Το ‘δες, το ‘παιξες;

Είναι κοινό μυστικό στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια, ότι κάτι δεν πάει καλά

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι ΚΑΙ χτες πριν το παιχνίδι της ΑΕΚ, κοιμόμουν λίγο και έκλαιγα τα λεφτά που έδωσα με κέφι και ελπίδα σε γνωστή ελληνική στοιχηματική εταιρεία. Μετά το παιχνίδι της ΑΕΚ όμως, άνοιξε ξαφνικά μέσα μου ένα live stream από την κηδεία του Φιντέλ στην Κούβα!

Όσοι παίζουμε χρόνια στοίχημα και παρακολουθούμε παιχνίδια σίγουρα θα θυμόμαστε την περσινή και προ-περσινή Ligue1 , που πλήρωνε στο Χ. Έχουμε φυσικά και την λατρεμένη Bundesliga που σου δίνει minimum δύο ανατροπούλες ανά αγωνιστική. Για να φτάσουμε μετά στα σχεδόν στανταράκια gg του Παναθηναϊκού , τα στάνταρ «πρώτο γκολ από 60~69» του Ολυμπιακού στο τηγάνι πριν 2 σεζόν, τα κλασικά 2/χ ή 2/1 με τον Πλατανιά στο τηγάνι ή , ή 1/2 και 1/χ στην Κρήτη… Και πάει λέγοντας… όλοι έχουμε να θυμόμαστε «ιστορικά» δελτία, που πιστέψαμε ότι «κοροϊδέψαμε» το σύστημα.

Πριν μπούμε σε λεπτομέρειες για το πώς πού πότε και γιατί, ας κάνουμε μία αναδρομή στις τελευταίες μέρες των ελληνικών διοργανώσεων, αρχής γενομένης από το απογευματάκι του Σαββάτου στην Τρίπολη.

Αστέρας Τρίπολης – Λάρισα : Κόκκινη ο Γιοβάνοβιτς στο 17′ , πέναλτι-γκολ στο 18′ για τον Αστέρα και 1-0.. Σκορ που θα ακολουθήσει μέχρι το ημίχρονο.. Μπαίνουμε στο β’ μέρος , και πάμε κατευθείαν στο 77′ , όπου με πέναλτι η Λάρισα κάνει το 1-1 και έτσι παίρνει το Χ μέσα στην Τρίπολη. Ακολουθεί «πόλεμος» ανακοινώσεων για τα περί διαιτησίας, για τα πέναλτι και πάει λέγοντας. 1 ημίχρονο/Χ τελικό γράφει το κοντέρ.
Κάνουμε ένα σύντομο διαφημιστικό διάλειμμα και περνάμε Δευτέρα απόγευμα στην Τούμπα. ΠΑΟΚ – Ατρόμητος : Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν μου έρχεται στο μυαλό παιχνίδι του ΠΑΟΚ στην Ελλάδα που να έρθει 7+ τα τελευταία 4 χρόνια (και λίγα λέω), ούτε και του Ατρόμητου. Και θα προσθέσω εδώ ότι το παιχνίδι αυτό ήρθε 1 ημίχρονο / 2 τελικό.. Σε συνδυασμό με το 7+ ; Μεγάλη μπάλα.
Συνεχίζουμε με την αγαπημένη συμπρωτεύουσα και το παιχνίδι Άρης Θεσσαλονίκης – Αστέρας Τρίπολης:  Από ένα πέναλτι εκατέρωθεν. 2 ημίχρονο / Χ τελικό.
Φεύγουμε για Καρδίτσα , και Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΕΚ:  Εδώ βέβαια το παινχίδι είναι ύποπτο μόνο και μόνο που σκόραρε ΔΙΣ ο Πέκχαρτ.. Αλλά ποιος σατανάς θα στοιχημάτιζε να σκοράρει ο Πέκχαρτ ; 2 ημίχρονο / Χ τελικό και αυτό.
Τετάρτη μεσημεράκι και πάμε για μπάνιο στο νησί του Ρουβά και της ανατροπής. Κέρκυρα – Λαμία : 2 ημίχρονο / Χ τελικό
Και κλείνουμε με Κρήτη και το παιχνίδι ΟΦΗ – Παναθηναϊκός : 2 ημίχρονο / 1 τελικό!!

Ενδιαφέροντα στοιχεία :
Πρωταθλητής ανατροπών ο Αστέρας.
Πρωταθλητής ΚΑΙ στα πέναλτι ο Αστέρας με 4 πέναλτι σε 2 παιχνίδια του (2 υπέρ του 2 κατά του).
Δεν υπήρξε ανατροπή σε παιχνίδι του Ολυμπιακού και του Κομπόταρου (φήμες λένε ότι στέλνει τα φιλιά του στον Μποροθρύλο).
Πρωταθλήτρια ανατροπή το 2 ημίχρονο / Χ τελικό!
Μοιράστηκαν σε 6 παιχνίδια 3 κόκκινες κάρτες.
Και το -ίσως- παγκόσμιο ρεκόρ των 6 πέναλτι σε 6 «ανατρεπτικά» παιχνίδια.

Ενώ πρέπει να επισημάνουμε και κάποια άλλα ύποπτα αποτελέσματα , όπως το Χ του Ολυμπιακού με την Κέρκυρα στο Καραϊσκάκης και το Χ του Παναθηναϊκού στη Νέα Σμύρνη. Όπου Ολυμπιακός και Πανιώνιος «πέταξαν» δύο βαθμούς έκαστος. Ενώ επίσης , περίεργο μοιάζει και το 2/2 της Ξάνθης μέσα στο Αγρίνιο.
Όπως επίσης να αναφέρω πως στα υπόλοιπα παιχνίδια , πέραν των «6» παίχτηκαν 2 κόκκινες και 3 πέναλτι ακόμα!!
 Για την ακρίβεια , σε συνολικά 18 παιχνίδια από το Σάββατο μέχρι και την Τετάρτη έχουμε:
6 ανατροπές , 5 κόκκινες και… 9 πέναλτι !!!

Όλα αυτά βέβαια θα έμοιαζαν σε κάποιους, κάπως τυχαία. Είναι αλήθεια άλλωστε πως στην Ελλάδα, τα τελευταία 20 χρόνια έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε συμπτώσεις… Όμως έχω μία ερώτηση: Είναι πραγματικά τόσο τυχαίο να συμβαίνουν όλα αυτά, την ίδια περίοδο που η NOVA ανακοίνωσε ότι θα «κόψει» τα χρήματα που περίμεναν οι ΠΑΕ; Με πολλές από αυτές να απειλούν ότι δεν θα επιτρέψουν κάμερες από το συνδρομητικό κανάλι να μπουν στα γήπεδό τους;