ΕΥΡΩΠΗ

Τριάρα και.. πρωτιά για τη Γιουβέντους!!

Μεγάλο διπλό πήρε η Γηραιά Κυρία μέσα στην Ισπανία, επικρατώντας με 1-3 της Σεβίλλης, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Χωρίς Ντιμπάλα και Ιγκουαίν, η Γιουβέντους δωροδόκησε με 3 γκόλ τους ισπανούς οι οποίοι προηγήθηκαν στο 9 με τον Νίκολας Παρέχα. Στο 31 ο Βάσκεζ κάνει φάουλ στον Κουαδράρο και δέχεται κίτρινη κάρτα, ενώ 5 λεπτά αργότερα στο 36 σταματάει αντεπίθεση της Γιούβε και ανατρέπει τον Κεντίρα και δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από εκείνη τη στιγμή η Γιούβε έπαιζε μονότερμα τη Σεβίλλη, και στο 47 έπειτα από ένα κόρνερ ο Μπονούτσι ανατρέπεται μέσα στη μικρή περιοχή της Σεβίλλης, ο διαιτητής δείχνει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε με επιτυχία ο Μαρκίζιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους δεν έπαιξε καλά, δεν δημιούργησε φάσεις, όμως στο 84 με ένα υπέροχο σούτ έξω από τη περιοχή, ο Μπονούτσι κάνει το 1-2 για τη Γηραιά Κυρία. Η Σεβίλλη τα έπαιξε όλα για όλα και προωθήθηκε για να βρεί το γκόλ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα σε μια αντεπίθεση ο Μάντζουκιτς με ένα υπέροχο πλασέ να κάνει το 1-3 και να κλειδώσει τη νίκη.

Πλέον η Γιούβε είναι στη πρώτη θέση του ομίλου με 11 βαθμούς και ακολουθεί η Σεβίλλη με 10. Μια τεράστια νίκη για τη Γιουβέντους η οποία μή παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, πήρε μια πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη η οποία ουσιαστικά της δίνει τη πρωτιά στον όμιλο. Οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα απο το διαιτητή, ο οποίος όμως σωστά έδωσε τις 2 κίτρινες και το πέναλτι.